Kaip nepervargti gruodį, kai aplink tiek daug įvairių veiklų?
Šventinis laikotarpis dažnai apima socialinę veiklą, apsipirkimus ir keliones, o tai gali sutrikdyti įprastą kasdienybę. Turėti perdėtą darbų, veiklų, kalėdinių vakarėlių dienotvarkę gali atrodyti smagi idėja, tačiau jei neskirsite šiek tiek laiko sau, tai gali greitai sukelti pervargimą.
Kas yra pervargimas?
Pervargimas pasireiškia nuolatiniu nuovargio, silpnumo jausmu; jėgų ir energijos trūksta net tuomet, kai žmogus turėtų jaustis pailsėjęs, pvz., ryte nubudus iš miego; nėra motyvacijos, mažai kas domina, ima apatija, abejingumas tam, kas anksčiau teikdavo džiaugsmo; sunku susikaupti, sunku atlikti kokį nors darbą, kuris reikalauja koncentracijos; kartais tokius žmones gali kamuoti miego problemos; gali būti didesnis jautrumas, dirglumas; kartais prasideda galvos, nugaros, raumenų skausmai.
Tad kaip galime apsisaugoti nuo fizinio ir psichinio išsekimo artėjant Kalėdoms ir per visą šventinį laikotarpį?
Štai keletas būdų, kaip išvengti pervargimo artėjant Kalėdoms:
- Supraskite, kokie yra jūsų asmeniniai poreikiai, prioritetai
Pagalvokite ir nuspręskite, kas jums patinka ir nepatinka, kas kelia nerimą ar verčia jaustis maloniai, ir elkitės pagal tai. Nereikia nuolat būti įsitraukusiam į įvairiausias veiklas, vakarėlius ar susitikimus. Net jei kiti jaučiasi arba atrodo dėl jų susijaudinę. Tiesiog būkite savimi.
- Planuokite
Planuokite veiklas, pirkinius, dovanas, pasiruošimą šventėms iš anksto, jog žinotumėte savo užimtumą, o tuo pačiu ir poilsį. Kalendoriuje išskirkite tam tikrą laiką, skirtą jėgų atgavimui. Šios pertraukėlės gali padėti pasikrauti energijos ir neleisti jaustis pervargusiems. Nekeiskite savo laiko ir palikite jį kaip prioritetą – sveikai fizinei bei psichinei sveikatai.
- Būkite atviri savo jausmams
Jei jaučiate, jog visgi planavimo metu neišskyrėte pakankamai laiko sau, savo resursams atgauti, ar matote, jog planai visgi išeikvoja per daug energijos, pastebėkite save, kaip jaučiatės ir, jei matote, jog kyla didelė įtampa, nerimas, galbūt nuolat skauda galvą ar skrandį (taip emocijos gali reikštis per kūną) galite paklausti savęs – apie ką tai ir stabtelėjus perdėlioti savo planus ar prioritetus taip, jog jautumėtės lengviau, ramiau, džiugiau.
- Apribokite vykstančias veiklas
Jei įmanoma, neplanuokite kelių socialinių renginių per vieną dieną ar savaitgalį. Paskirstykite savo planus, kad suteiktumėte sau laiko atsigauti ir išjausti kiekvieną patirtį, o ne skubėti iš vieno susirinkimo į kitą.
- Išbandykite meditaciją
Jei matote, jog nusimato labai įtemptas grafikas, pabandykite medituoti, kad sulėtintumėte tempą. Meditacija gali padėti pasijusti ramiems, atsipalaiduoti ir atrasti aiškumą bei ramybę. Yra įvairių metodų, pavyzdžiui, sutelkti dėmesį į kvėpavimą, klausytis raminančios muzikos ar vizualizuoti ramias scenas.
- Brėžkite ribas
Pakeiskite, kaip ir kada bendraujate, sumažindami susitikimų trukmę ir laiką. Nesijauskite privalantys pasilikti svečiuose, net, jei jaučiate tam spaudimą.
- Praktikuokite, kada pasakyti „ne“.
Pasipraktikuokite pasakyti „ne“ kitam kvietimui, jei manote, kad nesate pasirengęs arba tiesiog nenorite. Priimkite savo norus kaip svarbius, nebandydami įtikti ar parodyti, kad kitų norai/poreikiai svarbesni nei jūsų. Jums naudinga turėti poilsio.
- Pirmenybę teikite žmonėms, kurie jus daro laimingais
Būkite išrankūs, su kuo leidžiate laiką. Atsisveikinkite su „energijos išeikvotojais“ arba tais asmenimis, kurie nuolat verčia jausti stresą. „Energijos išeikvotojai“ dažnai iškelia savo problemas kitiems, o tai gali jus apsunkinti. Vietoj to, apsupkite save asmenimis, kurie spinduliuoja teigiama energija. Šie pakylėjantys žmonės pakels jūsų nuotaiką ir energiją, suteiks ramybės jausmą, kai jums to labiausiai reikia.
Straipsnį parengė psichologė Ieva Aukštuolytė. Ievos konsultacijoms galite registruotis čia.
Kad nepamirštumėte savęs ir svarbiausių įpročių emocinei sveikatai, rekomenduojame Dėmesingumo ir savirefleksijos dienoraštį. Jis padeda sekti savo įpročius, stebėti savijautą tam skiriant vos keletą minučių ryte ir vakare ir kartas nuo karto pakviečia meditacijai specialiai tam paruoštais nuskanuojamais QR kodais.