Svarbios, reikalingos ar beprasmiškos tos afirmacijos?
2024 m. lapkričio 15 d. 08:24,
Komentarų nėra
Esti daugybė skirtingų nuomonių apie tai, jog afirmacijos yra prasmingos, nešančios naudą ir vertę žmonių gyvenimams arba yra skeptikų sakančių, jog jos visai nenaudingos. Tad kaip yra iš tikrųj?
Šiandien afirmacijas pristatysiu iš konkrečios terapinės paradigmos perspektyvos t.y. iš Schemų terapijos pusės, kurią sukūrė psichoterapeutas Jeffrey Young. Ši terapinė forma analizuoja giluminius asmenybės modelius ar schemas, kurios susiformuoja vaikystėje ir gali neigiamai paveikti mūsų gyvenimą suaugus.
Schemų terapijoje vietoj afirmacijų yra naudojami terminai: „gerojo tėčio“ ar „mamos“ žinutės, tačiau konceptas yra analogiškas. Ši samprata yra vienas iš būdų padėti žmonėms išmokti rūpintis savo emociniais poreikiais bei atkurti sveikus, palaikančius vidinius dialogus. Tad kuo svarbios mums šios žinutės ir kokią naudą jos mums gali atnešti?
- Saugumas ir palaikymas: Šios žinutės žmonėms padeda patirti vidinį saugumą ir sukuria jausmą, kad yra kas nors, kas rūpinasi jais. Tai gali sumažinti nerimo ar vienišumo jausmus ir skatinti emociškai sveiką elgesį.
- Rūpinimasis savimi: Vidinis „geras tėtis“ ar „mama“ padeda žmonėms mokytis rūpintis savimi taip, kaip rūpintųsi vaiku. Pavyzdžiui, užuot save nuvertinę ar kritikuodami, jie mokosi būti švelnesni, supratingi savo poreikiams.
- Naujos strategijos, kaip reaguoti į kritines žinutes: Gerosios žinutės tampa savotiška „priešnuodžiu“ įvairioms destruktyvioms mintims ar jausmams, pavyzdžiui, bevertiškumo jausmui. Užuot smerkę save, žmonės mokosi įsiklausyti į savo jausmus, padrąsinti save ir elgtis taip, kad atitiktų jų tikruosius emocinius poreikius.
- Savivertės ir pasitikėjimo savimi stiprinimas: Skatindami save per gerąsias žinutes, žmonės gali įgauti daugiau pasitikėjimo savimi ir mokytis priimti savo ribas ir trūkumus su meile ir supratimu. Taigi gerosios žinutės (afimacijos) padeda įgalinti save, kaip alternatyvą griežtoms, kritiškoms ar prievartinėms vidinėms reakcijoms, kurios gali būti susijusios su praeities patirtimis ar vaikystėje išsiugdytomis mintimis/schemomis. Šias žinutes prasminga naudoti kasdien ir net po kelis kartus, tad skaitykite, galite įsirašyti jas balsu ir klausytis, jei bus sunkesnės dienos ir priminkite sau, jog toks koks esate – esate šaunus jau dabar.
Straipsnį parašė Saviterapija.lt psichologė Ieva Aukštuolytė. Domina schemų terapijos požiūris, kognityvinė kryptis ar mindfulness? Gali registruotis pas Ievą čia.