Jūsų klausimai: Kodėl esu toks hiper nepriklausomas?
Kodėl esu toks hiper nepriklausomas?
Kaip priimti pagalbą iš kitų žmonių?
Pagal schemų terapiją vaikystėje iš savo šeimos, mes išmokstame bei perimame tam tikrus elgesius ir mokomės įveikti kylančius nepatogius jausmus, kurie tuo metu mums padeda išgyventi.
Vienas iš giluminių jausmų, kuris gali būti kylantis jūsų viduje yra nekompetencija arba priklausomybė nuo kitų asmenų. Giliai viduje jaučiate negalintis kažko padaryti, įgyvendinti ir dėl to arba ieškote pagalbos sakydami, kad visiškai negalite susidoroti su įvairiomis tiek gyvenimiškomis, tiek kitomis situacijomis, arba norite parodyti, jog taip nėra ir yra priešingai.
Iš pirmo žvilgnio galite imti neigti tokią schemą, tarsi jums taip nėra, tačiau pasižiūrėkime kaip gali būti. Bandymas tvarkytis su nekompetencija gali būti keliopų pakopų. Viena vertus galite pasiduoti šiai schemai ir jaustis tikrai nieko negalintis padaryti pats, tarsi jums reikia užtikrinimo ir nuolatinės pagalbos iš kitų asmenų, kita vertus, galite imti vengti imtis naujų įššūkių, pavyzdžiui, mokytis vairuoti arba galite bandyti paneigti arba hiperkompensuoti savo tokį elgesį tapdamas tiek savarankiškas, jog visiškai nieko neprašote iš kitų žmonių.
Tokiu atveju su priklausomybės spąstais (schema) tvarkotės visas jėgas sutelkdamas į laimėjimus ir visišką savarankiškumą. Taip jūs bandote kompensuoti giliai slypinčius jausmus, kad esate niekam tikęs. Jūs jaučiate poreikį sau ir kitiems nuolat įrodinėti, kad galite su viskuo susidoroti vienas. Jūs kenčiate nuo paslėptos priklausomybės.
Ir iš tiesų jūs galite vsiką. Gebėjimas tvarkytis gyvenime gali būti vienas iš ryškiausių jūsų bruožų, tačiau širdyje, tikėtina, jog jaučiate neapsakomą nerimą. Nuolat baiminatės, kad nepasirodysit ar neatliksite visko tinkamai. Jūsų baimės skatina jus vis labiau tobulinti įgūdžius ir gebėjimus, nes siekiate tobulai atlikti bet kokią užduotį. Tačiau niekada savimi nesididžiuojate. Dažnu atveju net menkinate savo pasiekimus ir pabrėžiate klaidas bei trūkumus.
Kaip formuojasi toks elgesys?
Taip gali nutikti, jei tėvai yra perdėtai globėjiški ir rūpestingi, arba kai tėvai nepakankamai rūpestingi. Nepakankamai globėjiški tėvai negeba pasirūpinti savo vaikais. Nuo pat mažų dienų jų atžalos jaučiasi paliktos likimo valiai ir turi savarankiškai dorotis su iššūkiais, kurie tokio amžiaus vaikams dar per sudėtingi. Gali susidaryti įspūdis, kad šie vaikai nepriklausomi, tačiau jiems būdingi stiprūs priklausomybės poreikiai.
Jums taip pat gali būti būdingi emocinės deprivacijos schema, kai nuo mažų dienų stokojantis globos vaikas ima jaustis nesaugiai.
Kaip įveikti šią schemą:
- Pripažinkite savo poreikį sulaukti paramos;
- Paprašykite kitų pagalbos;
- Neprisiimkite daugiau įššūkių, nei galite pakelti;
- Nerimas padės jums įsivertinti, kiek atsakomybės ar užduočių galite priisiimti (panikos atakos dažni tokių žmonių palydovai, tad, kai užduočių, veiklų būna per daug, tokios situacijos gali ištikti dažniau ir tai bus ryškus ir aiškus rodiklis, jog persistengėte su veiklų kiekiu).
Tekstą parengė Ieva Aukštuolytė. Jos konsultacijoms galite registruotis čia.
Jei skaitai šį tekstą ir atpažįsti save, dovanojam Tau afirmaciją: Tiek, kiek šandien galiu, pakanka.
Laikas atsipūsti. 💚