Nerealistiniai lūkesčiai realiuose santykiuose
Santykiai nebūtinai turi būti sunkus darbas, bet jie tikrai reikalauja dėmesio ir niekada neatitinka rožinio kreivų veidrodžių atvaizdo romantiniuose filmuose. Turint įsitikinimą, kad romantiniai santykiai verti išlikti tik tada, kai atitinka tobulą apibrėžimą, anksčiau ar vėliau teks nusivilti. Nerealistiniai lūkesčiai romantiniuose santykiuose sukelia daug nusivylimo. Natūralu, nes tai - milžiniška gyvenimo sritis, apie santykius daug galvojama, ir jei jie klostosi ne taip, kaip tikėtasi, gali kilti mintis, kad laikas skirtis. Bet gali būti, kad pirmiau reikia atidžiai peržiūrėti, ko tikiesi iš santykių, ir įvertinti, ar tai realistiška.
Partneris(ė) perskaitys mano mintis
Geriems santykiams reikalinga efektyvi komunikacija. Tad įsitikinimas, kad partneris ar partnerė be žodžių žinos, ko tau reikia, atspės tavo norus, tiesiog nėra realistiškas. Tikėjimas, kad kitas gali perskaityti mintis, veda prie nuolatinių nusivylimų ar net galvojimo, kad partneriui nerūpi. O tai artina prie dar didesnių problemų.
Iš tiesų aiškus kalbėjimas apie savo poreikius ir norus jokiu būdu nereiškia, kad santykiai yra nesėkmingi, kad nesiklosto savaime. Priešingai, išsakydami savo poreikius artimiau susipažįstame vienas su kitu - tiek su pačiais poreikiai, tiek ir reakcijomis į juos. O laikui bėgant galime pasiekti momentų, kai iš tiesų partneriui be žodžių bus aišku, ko aš noriu - bet tik tada, kai visa tai jau bus šimtus kartų apkalbėta anksčiau.
Viską turėtume daryti kartu
Kadangi esate atskiri žmonės, skirtingi individai - tikėtina, kad ir kai kurie jūsų pomėgiai skiriasi. Taip, kai laikas leidžiamas kartu, atsiranda progų pabendrauti skirtingose aplinkose, stiprėja partnerių ryšys; tačiau lygiai tiek pat stiprėti jis gali ir kai veikiama atskirai, kai abu partneriai mėgaujasi SAVO veikla.
Tyrimai atskleidžia, kad tiek naujos, tiek ilgus metus kartu esančios poros jaučia didžiausią trauką savo partneriui tada, kai mato jį/ją savo stichijoje, mėgaujantis savo veikla. Be to, kai susitelkiame į savo pomėgius ir tikslus, atsiranda daugiau dalykų, kuriais norisi pasidalinti su partneriu, pokalbiai pagyvėja. Ir ne tik tai, užsiimant patinkančia veikla, gerėja bendra emocinė savijauta, partneris tą taip pat pajaučia. O laimingi žmonės būna žymiai labiau patenkinti ir savo santykiais.
Galiu pakeisti savo partnerį(ę)
Pokyčiai neišvengiami. Tačiau į santykius atsinešti lūkestį, kad partneris pasikeis taip, kaip to nori tu, nėra sveika. Pasikeisti į norimą pusę galime tik patys, o bandyti tam tikru būdu pakeisti kitą - ne tik kad labai sunkus Sizifo darbas, bet ir nepagarbu. Ir taip, tiesa, kartais tenka paaukoti tam tikrus dalykus dėl santykių gerovės, kartais reikalingi pokyčiai. Bet tuo pačiu metu tiesiausias kelias į sveikus santykius yra partnerio priėmimas tokio, koks yra. Jei netinka - tai netinka. Bet jei pasirenki kurti santykius, kurti ateitį su būtent tuo žmogumi, reiškia, pariimi, kad jis gali ir nepasikeisti. Jaučiant nuolatinį norą pakeisti partnerį, nuolat stengiantis, kad taip būtų, ir nusiviliant, galima pereiti prie neapykantos, ir galiausiai nutolimo. Lygiai taip pat kitas žmogus, jausdamas nuolatinį spaudimą keistis, gali imti vengti, tolti nuo jam nemalonų jausmą keliančio artimojo.
Renkantis partnerį svarbu sau įsivardinti, kurios savybės yra būtinos, o kurios visiškai netoleruotinos, nusistatyti, kur galima daryti kompromisus, o su kuriais žmonėmis iš karto verčiau atsisveikinti, nekuriant bereikalingų lūkesčių abiems pusėms.
Mano partneris(ė) niekada nesikeis
Didžiausia gyvenimo tema - pokyčiai. Keičiamės nuolat, keičiamės visi, ir visas pasaulis kiekvieną akimirką nestovi vietoje. Tikriausiai sunerimtum, jei vaikas neaugtų ir nesikeistų, tačiau partnerio pokyčiai ir augimas neretai gąsdina, būna sunku tai priimti. Net gali aplankyti jausmas, kad nebepažįsti savo partnerio.
Pokyčiai nebūtinai turi gąsdinti - jie gali nešti ir malonų jaudulį. Jei kuriamuose santykiuose paliekama vietos abiejų partnerių augimui ir pokyčiams, jei tai priimama kaip savaime suprantama dalykas, o partnerių augimas abiejų pusių švenčiamas ir palaikomas, tuomet santykius lengviau ilgai išlaikyti gyvus ir “šviežius”.
Niekada nekils konfliktai
Konfliktai santykiuose - normalu. Ne, tai nereiškia, kad būtinai jie turi būti garsūs, audringi ar net agresyvūs. Tačiau jūs esate du skirtingi žmonės, su skirtingomis idėjomis, norais, poreikiais ir įsitikinimais. Nesutarimai atneša galimybę rasti kūrybišką sprendimą, pažvelgti į situaciją iš kito(s) perspektyvos. Tiesa dažnai tokia, kad jei du žmonės nekonfliktuoja, tikriausiai jie savo pokalbiuose neliečia svarbių temų. Kaip trumpalaikis gerų santykių palaikymo sprendimas atrodo neblogas, tačiau laikui bėgant pasijaučia atstumas ir vieno ar net abiejų partnerių vienišumas santykyje. Konfliktai su partneriu leidžia išbandyti ryšio stiprumą, leidžia pasijusti saugiai sakant viską, ką galvoji - o ši patirtis suartina.
Santykiai neturi reikalauti darbo
Santykiams reikalingos visų juos kuriančių žmonių pastangos. Yra daugybė dalykų, kas gali juos neigiamai paveikti: gyvenimo įvykiai, nesusipratimai, besikeičiančios aplinkybės. Jei santykiai nelaikomi prioritetu, juos išlaikyti - ne tik darbas, bet ir sunkus darbas. Kai kuriuos dalykus santykiuose būtina aptarti, o kartais reikia pastebėti, kada geriau susilaikyti nuo komentarų. Gali būti sunku atrasti balansą. Tačiau apskritai abiejų partnerių sprendimas, kad kartu stengsitės dėl santykių, kuria saugumo jausmą, o jis savo ruožtu gilina ryšį tarp žmonių.
Ir paskutinis, visaapimantis nerealistinis lūkestis santykiuose - kad partneris(ė) yra atsakingas už mano laimę: išspręs mano problemas, aš niekada nebejausiu vienišumo, atrasiu gyvenimo prasmę… Taip nebus. Ir statant santykius “iš trūkumo”, dažnai jie toli nenukeliauja, nes sveikų santykių pamatas - sveiki, save pažįstantys, vienas kitą palaikantys, savo unikalų gyvenima gyvenantys žmonės. Žmonės, kurie kalbasi tarpusavyje, kurie suteikia pakankamai erdvės vienas kito pokyčiams ir kuriems rūpi, kad jų gyvenimas kartu būtų kuo geresnis abiems.
Straipsnį parengė psichologė-psichoterapeutė Gabija Petravičė. Galite registruotis mūsų konsultacijoms štai čia.