Džiaugtis akimirka ar siekti laimės?
Paprastai žmonės ieško laimės, siekia būti LAIMINGI. Laimė yra būsena, kuri nepriklauso nuo vieno esamo momento, nuo darbe sulaukto pagyrimo ar dėl sergančio dvimečio nemiegotos nakties. Laimė ir nuo sulaužytos kojos ar sėkmingos santuokos nepriklauso - tiesiog ji yra dar didesnė, dar platesnė už atskirus gyvenimo aspektus.
Bet yra ir kitas jausmas, kuris, jei jaučiamas, niekuo už LAIMĘ nėra prastesnis. Tai džiaugsmas. Ir yra kai kas, ko galbūt niekad apie džiaugsmą nepagalvojai - jis yra PASIRINKIMAS. Sprendimas. Nusiteikimas. Mąstymo būdas.
Ir kai tokį mąstymo būdą įvaldome, juo galime remtis kasdienėse praktikose, kurios turi galios pakeisti mūsų emocinę būseną
Džiaugsmą galima susikurti
Kaip vaikiškoje užduotyje “Kaip suvalgyti dramblį?”, taip ir klausime “Kaip susikurti laimę?” atsakymas yra - po gabaliuką. O tie maži kąsneliai ir yra kasdieniai džiaugsmai, pastebėti arba susikurti mažose įprastose situacijose. Nereikia siekti iškart "būti laimingu", o pradėti nuo mažų dalykų, mokytis pastebėti nedidelius džiaugsmus, o taip po truputį ir laimė susikuria.
Keletas itin efektyvių, tyrimais patvirtintų būdų:
būk sąmoningas. Stenkis savo dėmesį išlaikyti dabartyje, stebėti ir pastebėti, kas vyksta aplinkui. Dažnai džiugūs, pralinksminantys dalykai tiesiog nuolat vyksta šalia, juos tereikia pamatyti. Mane pralinksmina niūniuojantys žmonės, šunys ant riedlenčių, gražūs augalai. Bet juos pastebiu tik tada, kai būnu ČIA ir DABAR.
prisimink dėkingumą. Dėkingumo dienoraščio rašymas padeda pastebėti ir labiau vertinti teigiamus gyvenimo aspektus, svarbius žmones. Tai gali būti ir dideli dalykai, kaip sveikata ar vaikai, ir mažos smulkmenos, kaip draugo atnešta ledų porcija. Įkvėpimui gali išbandyti dėkingumo korteles, o kasdienei praktikai - dėkingumo dienoraštį.
pagalba kitiems. Ji ne tik naudinga tiems kitiems - taip pat įrodyta, kad ji suteikia daug džiaugsmo! Tai gali būti ir visiška smulkmena - gal geras žodis ar šypsena praeiviui, kuri praskaidrins dieną kitam žmogui.
mažas malonus ritualas. Susikurk mažą, bet džiaugsmo teikiantį ritualą, skirtą tik SAU. Tai gali būti ryto kava, vakaro pasivaikščiojimas, meditacija, dienoraštis.. Šis laikas turi būti skirtas neskubėjimui ir pasimėgavimui, kuomet sąmoningai suteiktum sau progą patirti malonumą.
Džiaugsmas - gyventi čia ir dabar
Kai sakome “esu laimingas, bet..” arba “būsiu laiminga, kai..”, negyvename dabartiniame momente. Jeigu siekiame laimės, reiškia, nuolat fokusuojamės į skirtumą tarp to, ką turime, ir to, ko norime. Jei šio skirtumo neliktų, laimingi jaustumės jau dabar, tai gal laimė ir yra neturėti noro turėti daugiau? Ar gali būti, kad tai reiškia - tiesiog gyventi šiame momente ir džiaugtis mažomis akimirkomis?
Apsidairyk aplink:
Koks dalykas, kurį matai, Tave džiugina?
Už ką jauti dėkingumą?
Ką galėtum pakeisti dabar pat, kad pajaustum džiaugsmo pliūpsnį?
Jei tokį pratimą taikytum kasdien, smegenys įprastų dažniau ieškoti džiugių dalykų. O kas ieško - tas randa.
Straipsnį parengė psichologė, KET kandidatė Gabija Petravičė. Registracija į Gabijos konsultacijas čia.