Jūsų klausimai. Kaip pasikrauti laimės hormonų, kad nekibtų ligos ir depresijos?
Kad būtumėte sveiki ir laimingi, svarbu:
- judėti
- miegoti
- leisti laiką su tais žmonėmis, su kuriais jums gera
- brėžti ribas. Net ir (o gal ypač su) su tais, su kuriais jums gera - kad su jais ir toliau būtų gera,
- surasti būdą pastebėti ir jausti visus, net ir nemalonius jausmus.
Judėjimas yra nuostabu - jis ne tik adeda prigaminti endorfinų, bet yra ir geras būdas iškrauti prisikaupusias emocijas, atsipalaiduoti, stiprinti kūną. Ir sakau judėjimas, o ne sportas, nes galima rinktis tai, kas geriausiai atitinka energijos lygį ir pomėgį. Vieną dieną gal norėsis tiesiog pratempti raumenis, o kitą pabėgioti, plaukioti ar pasivaikščioti miške.
Miegas yra super svarbus ir reikalingas. Knygoje Sveikas miegas skaičiau, kad depresija labai dažnai yra prasto miego pasekmė ir susitvarkius miegui depresijos požymiai pradingsta. Miegui padėti galite prižiūrėdami miego higieną - ekranus šalin, per dieną pajudėkite, skirkite valandą atsipalaidavimui ir nusiraminimiui, kad mintys neužpultų lovoje ir pasirūpinkite patogia aplinka.
Mes esame socialiniai gyvūnai - žmonės mums yra saugumas, meilė, reikalingumo jausmas, parama. Apžiūrėkite, kaip jaučiatės prie žmonių, kurie šalia jūsų. Jei išsunktas, piktas - stebėkite, kur lipate per save vardan jų. Brėžkite ribas. Švelniai ir tvirtai pasakant, kad nenorite kalbėti ta tema, kad norėtumėte asikalbėti apie ką nors kitą, pasakant, kad jus skaudina vienoks ar kitoks elgesys galite padėti kitam geriau suprasti save ir pagerinti santykius. Galite sulaukti priešiškumo, bet klausimas - ar norisi apsupti save žmonėmis, kuriems rūpite, ar tokiais, kurie nori, akd tarn autumėt jų poreikiams?
Paskutinis punktas ne ką mažiau svarbus. Nuo jausmų bėgant, jie jus pasivys smarkiau. Jei slopinsite nemalonius jausmus, vėliau galite susidurti su panikos atakomis, pykčio priepuoliais ar tam tikra nejautra ir apatija. Žinoma, negalime viur ir visada jų išreikšti, įvairių būna situacijų. Bet prie savo jausmų galime sugrįžti, išgirsti juos, pasvarstyti, ar galima su jais kažką padaryti, ar tiesiog pabūti. Tam gali padėti meditacija, pokalbis ar dienoraštis.