Jūsų klausimai. Kaip ištrūkti iš paklusnumo spąstų?
Pirmasis klausimas, į kurį atsakinėjau - kaip ištrūkti iš paklusnumo spąstų. Atsakymus vaizdo įrašais galėsite matyti socialiniuose tinkluose: Facebook, Instagram.
Grįžkime prie klausimo ir einu iškart prie esmės. Jei jus augino griežti tėvai ir įpratote, kad jums aiškina, bet jau pabodo būti nuolankiam ir paklusniam žmogeliui ir norite atrasti savo balsą, siūlau:
- Patyrinėti savo santykį su pykčiu. Pyktis mums reikalingas riboms apginti. Jei kas nors nuolat aiškina, kaip elgtis, kurgi tas pyktis dingsta? Guli po plintusais. Pyktis nebūtinai turi būti agresyviai išreikštas, jis neturi lietis smurtu. Bet jis padeda atpažinti, kad kiti kišasi ne į savo reikalus, o jums - sustabdyti juos.
- Pažinkite save. Jei pyktis voliojasi pažeme neturėdamas vietos, greičiausiai turite viduje baimių, kurios trukdo jį išreikšti ir apginti savo ribas bei poreikius. Tos baimės greičiausiai yra susijusios su buvimu atstumtam, nemylimam, nereikalingam. Pažinkite savo baimes, paklausinėkite savęs, kiek jos tikros. Taip pat svarbu - pažinkite ir savo poreikius. Jei visą gyvenimą jums nurodinėja, greičiausiai jau nebeaišku, kur link judėti be nurodymo. Kad žinotumėte, turite su savimi susipažinti. Iš pradžių tai gali gąsdinti, bet kuo geriau save pažįsti, tuo daugiau vidinės laisvės ir laimės randasi.
- Ieškokite santykio, kuriame jums nenurodinėtų. Aš rekomenduočiau pirmiausia eiti pas psichoterapeutą/psichologą. Tai bus erdvė ir santykis, kur jūs tikrai gerai save pažinsite ir patirsite santykį, kuriame jums nenurodinėja (bent jau neturėtų). Ten labai puikiai atsiskleis visos jūsų su tuo susijusios baimės, tad bus ir puiki vieta su jomis susitvarkyti, kad patys nekištumėte sau pagalių į ratus. Mat kai esame įpratę prie vienokio santykio, sunku ar nelabai net įmanoma, patiems imti ir susirasti kitokį ir dar jo nesugriauti.
Kokios būtų Saviterapijos rekomendacijos savęs pažinimui?
Mano pirmiausia rekomendacija - rašymas. Jei norite sužinoti apskritai, kas tas terapinis rašymas, kokie jo būdai, galite įsigyti mano paruoštą PDF su jausmų ratu, laisvo ir kūrybinio rašymo nuorodomis. Beje, jausmų ratas padės pamatyti, kiek daug spalvų turi pyktis!
Labai skatinčiau pildyti Dėmesingumo ir savirefleksijos dienoraštį, nes jame galėsite sekti ir dokumentuoti savo emocijas ir jausmus, sieti jas su dienos įvykiais ir dar medituoti.
Taip pat geras papildymas būtų Terapiniai pokalbiai su savimi. Čia galite intuityviai rinktis temas ir labai kryptingai atsakinėti į paruoštus klausimus apie vidinį pasaulį.
Jei jaučiate, kad jums geriau veikia vaizduotės pratimai, kviečiu rinktis mano sukurtas rašymo užduotis.