Laimingas su tuo, ką turi. Dėkingumas ir psichologinė sveikata (dėkingumo dienoraštis)
Dėkingumas - iš esmės yra pozityviosios psichologijos tema. O pozityvioji psichologija koncentruojasi į tai, kaip padidinti psichologinį gerbūvį ir patirti daugiau malonių emocijų savo gyvenime. Toks ir dėkingumo raumens privalumas - ugdydami šį įprotį kasdien, išmoksime atrasti šviesos ir vilties kruopeles ir užklupus sunkiems laikams. Kaip kaupiame pinigus "juodai dienai", taip verta treniruoti ir psichiką. Tai vadinama psichologiniu atsparumu.
Ar tikrai dėkingumas taip veikia? Pažiūrėkime, ką sako tyrimai.
Tyrėjai Kanadoje 2011 metais atliko eksperimentą (1), kurio dalyviai 4 savaites atliko specifines dėkingumo užduotis. Kontrolinė grupė tais pačiais principais dirbo su įsimintinais, svarbiais įvykiais. Rezultatai parodė, kad dėkingumą praktikuojanti grupė eksperimento pabaigoje išreiškė daugiau pasitenkinimo gyvenimu ir savimi.
Štai, ką apžvelgia Harvardo universiteto sveikatos laikraštis:
- 2003 metais išleistame straipsnyje aprašomi keli eksperimentai, kurių metu dalyviai buvo suskirstyti į tris grupes. Visos trys grupės gavo reguliaraus rašymo (!) užduotį. Pirmoji grupė rašė apie tai, už ką jaučiasi dėkingi. Antroji - apie tai, kas suerzino ir įskaudino. Trečioji - apie neutralius įvykius. Po 10 savaičių pirmoji grupė pasižymėjo tuo, kad jautėsi optimistiškiau ir buvo labiau patenkinti savo gyvenimu, lyginant su kitomis grupėmis. Tyrėjai padarė išvadą, kad sąmoningas dėkingumo praktikavimas gali suteikti emocinės ir tarpasmeninės naudos. Čia pabūkime atsargūs - tai nereiškia, kad kalbėti apie mažiau malonius jausmus yra kenksminga ar bloga praktika. Taip galvodami priartėjame prie toksiško pozityvumo - kai pozityvumu naudojamės, kad neigtume savo sunkumus. Taip daryti tikrai nėra sveika.
- M. Seligmanas (pozityviosios psichologijos tėvas) su 411 savanorių išbandė skirtingas psichologines intervencijas ir atrado, kad dėkingumo laiško rašymas ir įteikimas sukėlė didžiausią laimės pliūpsnį.
- Tyrimas su poromis siūlo idėją, kad mokydamiesi išreikšti dėkingumą vienas kitam, jausimės patogiau išeikšti ir susirūpinimą ar nepasitenkinimą santykiuose. Tikrai tikėtina, kad pastebėdami, kiek daug gero gauname iš antrosios pusės, pasakydami apie tai garsiai, ir patys nebūsime tokie pikti ir įsiskaudinę, kai kas nors ne taip, ir antroji pusė nebijos išgirsti kritiką. Tad pokalbis tokiomis sąlygomis gali vykti kur kas ramiau ir sklandžiau, net kai tema nemaloni ar nepatogi.
- Ačiū - gali labai motyvuoti Jūsų darbuotojus, jei esate vadovas :)
O čia dar ir iliustracija šio universiteto tyrėjų - 20 laimės įpročių. Pats pirmas punktas - dėkingumas. Bet jų yra ir daugiau, siūlau atsispausdinti šį sąrašėlį ir pasidėti matomoje vietoje. Gal reikėtų paminėti, kad tyrimas truko beveik 80 metų. Visi tiriamieji - vyrai. Šio tyrimo pagrindinė žinutė man - mirštame nuo vienišumo. Dėkingumo praktika gali pagelbėti atrasti gražių dalykų savo santykiuose ir būti juose ramiau, labiau, nuoširdžiau.
Tai kaip gi tą dėkingumą praktikuoti teisingai?
Teisingai yra visaip, kaip Jums tinka, jei tik neapgaudinėjate savęs. Ir geriausia tą daryti reguliariai.
Vienas, tiek asmeniškai, tiek profesiškai (juk esu psichologė) man patinkančių būdų - rašymas. Kai užrašai, tai kažkas viduje užsifiksuoja. Tada ir pagalvoji, ir užrašai, ir pamatai realybėje (perskaitai). Dėl to džiaugiuosi į parduotuvės lentynas galėjusi įdėti Agnės Amalijos sukurtą Dėkingumo dienoraštį. Jis padeda palaikyti reguliarumą, iškelti sau iššūkį, o kas man labiausiai patinka - gali vėliau versti lapus ir matyti, už ką dažniausiai būni dėkingass - ks tau sukelia daugiausia džiaugsmo ir į ką atsiremi, kai sunku. Labai labai!
O pačios dėkingumo dienoraščio autorės mintys, tokios išjaustos ir iš patirties ateinančios, apie patį dėkingumą:
„Daugelis klaidingai mano, jog tik laimingi žmonės jaučia dėkingumą. Tačiau tiesa ta, kad yra atvirkščiai - dėkingi žmonės jaučiasi laimingi. Dėkingas žmogus, užuot galvojęs, ko neturi, kiek dar daug jam reikia pasiekti, pastebi tai, kas jį supa, ką turi čia ir dabar, ir to visiškai užtenka, kad jaustųsi laimingas. Būtina suprasti, kad svarbiausi dalykai paslėpti smulkmenose, kurias su laiku mes tiesiog užmirštame. Jos pranyksta tarp visų didingų planų ir projektų. Tos kasdienybės smulkmenosyra kaip mažyčiai cukraus kristalai. Nenuostabu, kad juos užmiršus, gyvenimas praranda skonį." - šitaip Dėkingumo dienoraščio kūrėja nupasakoja dėkingumo esmę.
P.S. Trūksta įkvėpimo? Siūlau Dėkingumo dėžutę įkvėpimui. Apie jas parašysiu kitame įraše.
Ačiū, kad skaitote!
Psichologė Evelina Adakauskienė
Šaltiniai:
1) https://www.researchgate.net/publication/233784842_Gratitude_and_Well-Being_Who_Benefits_the_Mostfrom_a_Gratitude_Intervention
2) https://www.health.harvard.edu/blog/in-praise-of-gratitude-201211215561
3) https://news.harvard.edu/gazette/story/2017/04/over-nearly-80-years-harvard-study-has-been-showing-how-to-live-a-healthy-and-happy-life/
4) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21401225/